okusno.je
Tortelini s skuto, ostrigarji in ješprenom v juhi iz koromača in ostrigarjev

MasterChef

Tortelini z nadevom iz ješprenja? Nenavadna, a odlična kombinacija

Na balkon se je v oddaji MasterChef tokrat povzpela Klara Šmigoc, ki je sodnike prepričala z nenavadno kombinacijo, v katero so vse do samega konca pošteno dvomili.

E.R.
27. 03. 2024 22.30

Sodniki v MasterChefu tokrat niso bili radodarni – tekmovalcem so za kuhanje namenili samo 45 minut in osnovni asortiman. Pot do dodatnega časa in sestavin je bila sicer izvedljiva, a so tekmovalci morali zanje prestati test možganov.

Sodniki so tekmovalce razvrstili v dve skupini – vilice in žlice – ki sta odgovarjali na vprašanja v prav posebnem kvizu in si s pravilnimi odgovori nabirali še kako potrebne minute in sestavine za kuhanje.

V prvi skupini so bili Julija, Martina, Matej, Klara, Dana in Andreja (skupina Vilice). V drugi skupini so bili Matjaž, Rok, Lidija, Blanka in Domen (skupina Žlice). Žlice so si priborile naslednje sestavine: jušne osnove, gradnike okusov, sadje, piščanca, ribe in luksuzni 'box', kar je skupaj naneslo dodatnih 12 minut.

Vilice so si priborile: začimbe, zelenjavo, žito, alkoholne pijače, kar je skupaj naneslo dodatnih 8 minut kuhanja. Tekmovalci so v drugem delu tekmovali sami zase, z boxi in minutami, ki so si jih priborili skupinsko. Pri tem je bilo ključnega pomena, da se dokažejo, saj so sodniki na pokušanje povabili zgolj pet kandidatov!

Skupina Vilice, v kateri je bila tudi Klara Šmigoc je imela precej bolj okrnjen nabor sestavin in tudi čas. Posledično se je Klara premeteno odločila, da na glas pred vsemi ne bo izdala, kaj bo kuhala. To je Mojmirju Šiftarju zaupala šele, ko jo je na samem obiskal na postaji.

"Odločila sem se, da pripravim torteline, polnjene z ješprenjem in domačo skuto, potem pa sem si zraven zamislila še omakico iz gobic," je pojasnila Mojmirju, ki pa je bil zelo začuden nad slišanim, saj tovrstne kombinacije v vseh letih svoje kuharske kariere ni še nikoli poskusil.

Klara je po njegovem odhodu priznala, da je to v njej spodbudilo dvome, česar pa navzven ni bilo moč zaznati, saj je predano nadaljevala in na koncu tudi uspešno končala svojo jed.

Obrestovala se ji je tudi začetna taktika, saj je bila ena izmed petih srečnežev, ki so jih sodniki povabili na pokušanje jedi, razlog pa je bil prav ta, da je njena jed že od samega začetka obljubljala presenečenje.

Vsak izmed sodnikov je priznal, da je bil zelo skeptičen, ko je med kuhanjem slišal, kaj namerava pripraviti. A kot lahko vidite v spodnjem videoposnetku, se je vsakršen njihov dvom razblinil že ob prvem grižljaju ...

Klara je tako končno postala absolutna zmagovalka izziva in se zasluženo odpravila na balkon, kjer se ji je na koncu pridružila še Andreja Špeh s svojo metino pito s sladoledom, za katero lahko recept najdete TUKAJ.

Če želite tudi sami doma degustirati to nenavadno kombinacijo tortelinov z ješprenjem, ki je več kot navdušila kulinarično podkovane sodnike v oddaji MasterChef, pa je najbolje, da jih kar sami poskusite pripraviti doma po spodnjem Klarinem receptu. To vam bo vzelo samo 50 minut. Pa dober tek!

Postopek priprave po korakih:

SKUTA: Mleko zavremo in ga solimo. Ko zavre, dodamo kis in pustimo stati približno 5 minut. Skuto precedimo skozi cedilo. Po potrebi jo še malo solimo.

TORTELINI: Na kuhinjsko površino damo moko in na sredini naredimo jamico, v katero damo jajce, olje in vodo ter ščep soli. Vse zamesimo v enotno kepo testa, ki jo pokrijemo in pustimo približno 10 minut, da počiva. Testo razvaljamo na debele trakove, ki jih nato s pomočjo strojčka za testenine razvaljamo približno 1–2 mm debelo ter narežemo na kvadrate. Napolnimo jih s polnilom, ki ga pripravimo iz kuhanega ješprenja in domače skute, ter zapremo. Pripravljene torteline kuhamo 2 minuti v vreli vodi.

JUHA IZ OSTRIGARJEV: V ponvi prepražimo gobe in koromač ter sestavine zalijemo z vodo. Po okusu malo solimo in kuhamo približno 20 minut. Vse zmeljemo v mešalniku in precedimo skozi cedilo. Omako prelijemo v kozico, kjer jo reduciramo okoli približno 10 minut. Na koncu vmešamo 20 g hladnega masla, narezanega na kocke.